על הרגלים ומשמעותם בחיינו

“אני לא מצליח לשנות את ההרגלים שלי” זה משפט שאני שומעת המון, מאנשים שמאוד רוצים לשנות דברים בחייהם ובאמת מתאמצים ומנסים. למעשה שינוי הרגלים הוא פשוט – כאשר מבינים מהו הרגל ומבינים איך מערכת ההפעלה שלנו עובדת.

הרגל הוא חוק במערכת ההפעלה, הלא היא המוח. הוא חוק דומיננטי שאותו בוחר המוח כברירת מחדל עבור מצבים שונים. בניגוד למקובל לחשוב, הרגל הוא לא רק אופן פעולה חיצוני כמו למשל עישון, עשיית ספורט או אופן התקשורת עם האנשים שמסביב, הרגל הוא גם אופן חשיבה ולמעשה הרגל הוא רכיב תודעתי משמעותי השולט בתחושות שלנו כלפי עצמנו. הרבה מההרגלים מנהלים את חיינו מתוך תת המודע אבל חשיפתם אל תוך המודע היא שיטתית ושווה את המאמץ, כי רק כאשר הם במודע ניתן לשנות אותם.

דוגמאות להרגלים תודעתיים הם למשל משפטי הזדהות כמו “לא מגיע לי”, “אין לי סיכוי להצליח”, “שום דבר שאני עושה הוא לא מספיק טוב”, “זוגיות זה סבל”, “העישון הוא חלק ממני” ועוד ועוד. כל משפט שמתאר הרגשה פנימית הוא הרגל תודעתי המתבטא כחוק דומיננטי במוח. מה שחשוב להבין לגבי משפטי תודעה כאלה, שהם מהווים חוקי הפעלה של ממש. למשל אם מישהו מזדהה עם משפט כמו “העישון הוא חלק ממני” זה אומר שהמוח שלו מחזיק חוק שבו העישון מהווה חלק חשוב של החיים, ומה שמשמח מאוד לדעת, זה שכאשר מוציאים את החוק הזה מהראש, ניתן בקלות ובטבעיות להפסיק לעשן! המון התנהגויות שמרגישות שהן בחיינו לנצח ניתן לשנות בקלות על ידי הוצאת מספר חוקים קטן וסופי ממערכת ההפעלה.

חלק מההרגלים התודעתיים קל מאוד לזהות, על ידי השאלה הפשוטה “מה אני חושב על עצמי?” וכתיבת כל התשובות שעולות. כל תשובה שעולה מהווה חוק במערכת ההפעלה. חלק מהחוקים הם נפלאים ומחזקים אותנו בדרכנו, וחלקם גורמים לסבל ואותם אנחנו רוצים להוציא מהמערכת.

ישנם חוקים תודעתיים שקצת יותר קשה לזהות, ואותם נעלה למודע על ידי מחקר של זכרונותינו משלבים שונים של חיינו, בעיקר בתקופת הילדות והנערות.

כאשר זיהינו הרגל אותו היינו רוצים לשנות (מעשי או תודעתי), ההוצאה לו ממערכת ההפעלה תעשה בשני שלבים: שלב ראשון הוא ניסוחו המדוייק כחוק, והשלב השני הוא, ממש כפי שזה נשמע, שליפתו ממערכת ההפעלה וניקוי הגוף ממנו.

לכל אחד מאיתנו יש המון הרגלים מעשיים ותודעתיים, שנבנו במוחנו לאורך חיינו. הם שולטים בכל מה שאנחנו עושים ורוצים לעשות, שולטים ביכולת לממש את חלומותינו ומטרותינו, שולטים במצב הרוח שלנו וביחסנו אל עצמנו. עדכון מערכת ההפעלה של עצמנו תוך הוצאת חוקים שאינם מיטיבים עמנו היא הבסיס להגשמת חיינו.

אורה ארבל, מפתחת שיטת Brain reProg לשינוי מהותי בחיים דרך חיווט המוח מחדש