להרגיש כלוא בתוך הגוף והמוח של עצמך

נתחיל את הנושא החשוב הזה מהעובדה הפשוטה שהמוח אכן שולט בנו, וכאשר הוא לא מכויל ולא מחווט נכון למי שאנחנו רוצים להיות, אז התחושה בהחלט עלולה להיות תחושת כלא וחוסר אונים.

למה ואיך קורה שהמוח לא מותאם למי שאנחנו רוצים להיות? זה קורה בגלל הלוגיקה לפיה פועל המוח. על מנת להחליט בכל רגע איך להפעיל אותנו, המוח אוסף במשך כל חיינו מידע רב אודותינו ושומר אותו בתוך דאטה בייס, ממנו הוא שולף ומפעיל בנו פעולות ורגשות בהתאם לנסיבות בהן אנו נמצאים כרגע.

לדוגמא: אם במשך שנים התביישתי להציג את עצמי בראיונות עבודה, אז המוח למד שבזמן ראיון עבודה אני נוהגת להתבייש ולכן יפעיל בי בושה וסגירות לקראת ובזמן ראיון העבודה הבא שלי.

דוגמא נוספת: אם עליתי לכיתה א מוקדם מדי ובחוסר בשלות ולכן כל התנסות הלמידה שלי התחילה ברגל שמאל, אני אמצא את עצמי שנים אחר כך, גם כמבוגרת, נלחצת מסיטואציות בהן עלי ללמוד משהו חדש ובוודאי בסיטואציות בהן עלי להציג תוצרי עשיה שלי מול קהל או מול הנהלת מקום העבודה שלי. למה זה קורה? כי המוח שלי למד שלמידה מעוררת בי פחדים ותחושת חוסר אונים, ולכן ימשיך להפעיל את זה בהמשך חיי כאשר בנסיבות דומות.

במילים אחרות, המוח הוא מערכת שצוברת מידע, ומפעילה אותנו בעתיד על סמך העבר שלנו. זה מסביר מדוע הדרך שבה חווינו את הילדות משפיעה באופן כל כך עמוק על צורת ההתנהלות שלנו כמבוגרים, פשוט מכיוון שהמוח למד במשך ילדותנו את חוקי ההפעלה המרכזיים שלנו, והוא ממשיך לנהל אותנו לפיהם.

הלוגיקה הזאת מייצרת הרבה מאוד תסכול ותחושות ייאוש, מכיוון שגם כאשר אנחנו מחליטים לעשות שינוי, המוח ממשיך להפעיל אותנו לפי העבר שלנו אותו הוא שמר וממשיך לשמור ולתייק במשך כל ימי חיינו.

אז איך בכל זאת ניתן לצאת מהכלא הזה? על ידי כיול מחדש של המוח, או במילים אחרות, כניסה לדאטה בייס שהוא שומר עלינו ועריכת שינויים בתוכו: הוצאת חוקי הפעלה ישנים שאינם נכונים יותר עבורנו, והכנסה במקומם של חוקים מיטיבים. פעולה זו מעדכנת את המוח וגורמת לו לבחור עבורנו רגשות ופעולות המותאמות למי שאנחנו רוצים להיות.

שיטת חיווט המוח הנה כולה על טהרת הדמיון והחשיבה, ונקיה מהתערבות חיצונית כלשהי. היא דורשת למידה ואימון והופכת לדרך חיים, דרך חיים של לקיחת אחריות ושליטה על המערכת שמנהלת אותנו .